Измерени концентрации на прахови частици
Данни за измерени концентрации на прахови частици в пунктовете
за мониторинг на територията на РИОСВ - Пловдив:
Със Заповед № РД- 580/17.07.2007 г. на Министъра на ОСВ е утвърден списък на районите (агломерациите) за оценка и управление качеството на атмосферния въздух (РОУКАВ), съгл. чл. 30 от Наредба №7 за оценка и управление качеството на атмосферния въздух (ДВ бр. 45/1994 г.). Това са райони, в които нивата на един или няколко замърсителя превишават установените норми, като анализа е направен на база данни от измервания за пет годишен период. В резултат общините Пловдив, Асеновград и Куклен са включени като район, за които нивата на общ прах, ФПЧ10, серен диоксид и кадмий превишават установените норми и следва да разработят програми за подобряване качеството на атмосферния въздух.
За РОУКАВ - Агломерация Пловдив вече са разработени и се прилагат Програми за подобряване качеството на атмосферния въздух /КАВ/, по смисъла на чл. 30 от Наредба № 7 (ДВ,бр.45/1999), които са с времеви обхват 2003-2010 г. Програмите включват цели, етапи и срокове за тяхното постигане; средства за обезпечаване и мерки , които да доведат до постигане на съответствие с нормите.
РИОСВ - Пловдив ежегодно предоставя информация от пунктовете с автоматично и ръчно пробонабиране на общините с разработени програми по КАВ и анализ на регистрираните стойности, който да послужи при оценка ефективността на заложените мерки.
Поради констатирани през 2007г. и 2008г. превишения на нормите за нивата на фини прахови частици /ФПЧ10/ във всички райони за оценка и управление на КАВ на територията на РБългария, от страна на Министерството на околната среда и водите е подадено искане до ЕК за удължаване на крайните срокове /до м. юни 2011г./ за постигане на съответствие с нормите по смисъла на чл.22 на Директива 2008/50/ЕО относно качеството на атмосферния въздух и за по-чист въздух за Европа. В тази връзка предстои актуализиране на общинските програми и/или планове за действие към тях, доказващи осигуряване постигането на съответствие с нормите за нивата на ФПЧ10 преди изтичането на м. юни 2011г.
За Община Пловдив от няколко години е въведена „Местна система за наблюдение и прогнозиране /моделиране/ замърсяването на въздушния басейн”.
От страна на РИОСВ-Пловдив в оперативен порядък се изпраща цялата набрана налична информация от пунктовете за мониторинг, разположени на територията на общината.
При превишаване на установените норми и/или алармения праг за серен диоксид са разработени Оперативни планове, съгласно които кметовете предприемат необходимите оперативни действия по оповестяване и предпазване на засегнатото население.