Открит урок в ОУ "Васил Левски" – Пловдив: третокласници обсъдиха значението на опазването на водите
Дата на публикуване: 13.11.2024 34
Днес Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив (РИОСВ - Пловдив) проведе открит урок, посветен на важността от опазването на водите пред учениците от трети „а“ клас при ОУ "Васил Левски". Събитието се състоя по покана към екоинспекцията от страна на класния ръководител Радка Симеонова и учителката им Виктория Райкова. То привлече вниманието на малките ученици с иновативния начин на преподаване.
В рамките на урока децата се запознаха с основни факти за водните ресурси, тяхното значение за живота на Земята и начините, по които можем да ги опазим. Малките еколози, наричащи себе си „совички-умници“ с ентусиазъм разгледаха глобалните проблеми, свързани с недостига на питейна вода, замърсяването на реките, езерата и подземните води и предложиха различни стратегии за пестене на вода в ежедневието. Те обсъдиха важността на съхранението на водата не само за тяхното, но и за бъдещите поколения.
След края на открития урок учениците участваха в практическа част. Те поздравиха експертите на РИОСВ – Пловдив, като изпълниха екопесничка, представиха съвместно изготвения от тях постер на тема „Водата ни е ценна“ и обещаха, че ще ценят и пестят всяка животворна капчица вода.
„Опазването на водите е една от най-важните теми, които трябва да се обсъждат от ранна възраст. Вярваме, че чрез подобни инициативи можем да формираме у децата осъзнато отношение към природата и да ги подготвим да бъдат активни и отговорни граждани. Тези млади хора не само че разбраха какво означава да пестиш вода, но и показаха, че могат да бъдат инициатори на промяна в обществото“, сподели г-жа Симеонова пред класа и гостите.
Урокът беше част от образователната кампания на училището, целяща да повиши екологичната култура на учениците и да им помогне да се научат на устойчиви практики за опазване на природните ресурси. ОУ "Васил Левски" – гр. Пловдив продължава да поставя акцент върху значението на екологичното образование и активно да ангажира учениците с теми, свързани с устойчивото развитие.